Publiczne Gimnazjum im. Ks. Pawła Heintscha w Dębnowoli
Jesteś tutaj:  Strona główna  >  Szkolnictwo > Publiczne Gimnazjum im. Ks. Pawła Heintscha w Dębnowoli

Publiczne Gimnazjum im. Ks. Pawła Heintscha w Dębnowoli

Dębnowola, budynek szkoły.

Początki szkolnictwa w Dębnowoli sięgają roku 1908 , kiedy to właścicielka majątku Dębnowola, Janina Gerlicz, założyła szkołę elementarną, umieszczając ją w czworakach dworskich. Podczas I wojny światowej do szkoły uczęszczało ok. 50 uczniów. W połowie lat 30. działalność placówki została zawieszona ze względu na brak własnej siedziby. W 1937 r. postawiono budynek szkolny, a w 1939 r. kierownikiem 6-klasowej szkoły został Tadeusz Kucharski. W 1944 r., podczas walk na przyczółku warecko-magnuszewskim, budynek szkolny uległ zniszczeniu wraz z całą dokumentacją. W 1946 r. na szkołę zaadaptowano poniemiecki barak. W 1948 r. kierownikiem 7-klasowej szkoły został Józef Bukało. W latach 50. i 60. przy szkole funkcjonowały: biblioteka, kółko teatralne, zespół muzyczny, kursy dla analfabetów, szkoła wieczorowa (stopnia podstawowego) oraz szkoła przysposobienia rolniczego. W połowie lat 60. powołano komitet rozbudowy szkoły, dzięki któremu placówka (od 1967 r. już 8-klasowa) mogła pracować w lepszych warunkach lokalowych.

Na początku lat 70, gdy dyrektorem był Marian Mirowski, dobudowano część zachodnią obiektu (cztery sale, kancelarię i pokój nauczycielski), postawiono dom nauczyciela i urządzono boisko. W 1980 r. dyrektorem została Barbara Woźniak, w 1984 r. Elżbieta Wołyńska (za jej kadencji wybudowano salę gimnastyczną), a w 1997 Jan Szymański, który pełnił tę funkcję do 2009 r.

W 1999 r. Publiczną Szkołę Podstawową przekształcono w Zespół Szkół. W 2001 r. w jego miejsce powołano Publiczne Gimnazjum, które w 2007 r. otrzymało imię ks. Pawła Heintscha (1924-2008) — poety związanego z ziemią warecką. Funkcjonowało ono do roku 2019, kiedy to po reformie edukacji, ostatni rocznik uczniów gimnazjalnych opuścił mury szkoły. Funkcję dyrektora szkoły od 1 września 2009 r. pełnił Maciej Lidak. W dniu 28 czerwca 2012 r. oddano do użytku kompleks sportowo-rekreacyjny oraz plac zabaw. Obecnie w budynku szkoły w Dębnowoli uczą się uczniowie klas IV-VIII Publicznej szkoły Podstawowej im. Stefana Czarnieckiego w Ostrołęce.