EN
Publiczna Szkoła Podstawowa im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego we Wrociszewie
Jesteś tutaj:  Strona główna  >  Szkolnictwo > Publiczna Szkoła Podstawowa im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego we Wrociszewie

x

Publiczna Szkoła Podstawowa im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego we Wrociszewie

Wrociszew, grono nauczycielskie szkoły, I poł. XX w.

W czasach Rzeczypospolitej szlacheckiej patronat nad szkołą parafialną we Wrociszewie sprawowała rodzina Michałowskich herbu Jasieńczyk z Michałowa. Szkoła ta, z przerwami po kolejnych pożarach i odbudowach, funkcjonowała do 1782 r. W 1826 r. – za zgodą ówczesnych władz rosyjskich – utworzono szkołę publiczną. W 1891 r. miejscowy cieśla wybudował drewniany budynek szkolny z widną klasą i mieszkaniem dla nauczyciela. W 1924 r. podniesiono stopień organizacyjny szkoły z 3-klasowej do 5-klasowej, a kierownikiem został Jan Bojdynuk. 11 marca 1927 r. w szkole w Biskupicach Nowych odbyło się posiedzenie Dozoru Szkolnego, na którym podjęto decyzję o wybudowaniu nowego budynku szkolnego we Wrociszewie.

Budowę szkoły, rozpoczętą w 1928 r., wsparły rodziny ziemiańskie: Dal Trozzowie z Michałowa i Palczewa, Brzezińscy z Lechanic oraz Brankowscy z Brankowa. W ciągu dwóch lat postawiono dwupiętrowy budynek w stanie surowym i przykryto go dachem, a następnie prowadzono prace wykończeniowe. Rozwój szkoły przerwała II wojna światowa. W czasie okupacji lekcje odbywały się w miarę regularnie. Nauczycieli nie ominęła zawierucha wojenna. Jan Regliński został wywieziony do Oświęcimia, a Stefan Nastula działał w Armii Krajowej. W 1944 r. szkoła została zajęta przez wojska hitlerowskie na szpital. W czasie działań wojennych budynek uległ znacznemu zniszczeniu. Po wstępnych pracach remontowych naukę wznowiono 14 lutego 1945 r.

W różnych okresach przy szkole działały organizacje: Towarzystwo Popierania Budowy Publicznych Szkół Powszechnych, Szkolna Kasa Oszczędności, Polski Czerwony Krzyż, Męska i Żeńska Drużyna Harcerska oraz Spółdzielnia Uczniowska. W dniu 21 grudnia 1962 r. w szkole zabłysło światło elektryczne, co pozwoliło na zakup pierwszego telewizora. Dyrektorami szkoły mieszczącej się już w nowym budynku byli: Jan Bojdunyk, Zygmunt Czarnecki, Zdzisław Sochański, Maria Sochańska, Ignacy Łepkowski, Janina Bondarew i Honorata Małoszycka. Obecnie funkcję tę pełni Małgorzata Gowin. 27 września 2001 r., w 20. rocznicę śmierci prymasa Stefana Wyszyńskiego, odbyła się uroczystość nadania szkole imienia. W kronice szkolnej ks. kardynał Józef Glemp pozostawił taki wpis: „W dniu nadania imienia Kardynała Prymasa Wyszyńskiego słowa uznania dla szkoły we Wrociszewie”.

Skip to content