EN
Browar w Warce, lata 70-te.
Jesteś tutaj:  Strona główna  >  Historia > Najważniejsze wydarzenia historyczne > Wznowienie produkcji piwa w Warce – 1975 r.

x

Wznowienie produkcji piwa w Warce – 1975 r.

Browar w Warce, lata 70-te.

Piwo to trunek związany z Warką od setek lat. Tu warzono je już w średniowieczu. Zyskało uznanie na dworze książąt mazowieckich. Ba! Sam nuncjusz papieski goszczący w Polsce w XVI w. wybornie się w nim rozsmakował. Nic zatem dziwnego, że zyskało ono sławę również poza granicami Mazowsza. Niestety po kilku wiekach prosperity w wareckich piwowarów uderzył kryzys. Monopol na produkcję piwa na ziemi wareckiej przejął założony na przełomie XVIII i XIX w. browar w Winiarach – majątku położonym nieco na wschód od Warki. Ale i on po około półtora wieku działalności zakończył produkcję.

Przez około trzy dekady po zakończeniu II wojny światowej w Warce – w co aż trudno pewnie uwierzyć –  nie produkowano piwa! Moment przełomowy i otwierający nową erę w historii wareckiego piwowarstwa przyszedł 19 lipca 1975 r., kiedy z taśmy produkcyjnej nowo wybudowanego browaru w Warce zjechała premierowa butelka z piwem. Ponownie można było się zachwycać smakiem tak nierozerwalnie kojarzonego z miastem trunku. Od tego czasu Zakłady Piwowarskie w Warce przeszły liczne zmiany, tak własnościowe jak i modernizacyjne. Obecnie browar należy do Grupy Żywiec S.A. i może się pochwalić jedną na najnowocześniejszych warzelni w Europie. Przedsiębiorstwo ma co prawda zaledwie kilkadziesiąt lat, jednak marką i renomą jaką zdobyło na rynku dorównuje świetnej reputacji piwa warzonego przez wareckich rzemieślników w wiekach średnich i nowożytnych.

Skip to content