Wizyta ambasadora USA w 1977
Jesteś tutaj:  Strona główna  >  Historia > Najważniejsze wydarzenia historyczne > Otwarcie Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce – 1967 r.

Otwarcie Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce – 1967 r.

Wizyta ambasadora USA w 1977 r.

W 1967 r. otworzono w Warce Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego. Nie było ono pierwszą tego typu placówką w nadpilickim mieście. Już w latach 1951 – 1963 działało tu Muzeum Regionalne założone przez tutejszy – prężnie zresztą działający – oddział PTTK. Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego powstało w XIX – wiecznym pałacu w wareckich Winiarach, w którym miało swoją siedzibę również Muzeum Regionalne. Placówka imienia Kazimierza Pułaskiego miała jednak stanowić innego wymiaru instytucję. Decyzja o jej powstaniu zapadła na najwyższym szczeblu państwowym. Podjęła ją Rada Ministrów uchwałą z dnia 18 stycznia 1961 r. Olbrzymi wkład w jej organizację wniósł Olgierd Puciata – pierwszy dyrektor placówki. Muzeum od początku swojego istnienia propaguje osobę patrona – wywodzącego się z ziemi wareckiej konfederata barskiego i bohatera w wojnie o niepodległość Ameryki, a także polską emigrację ze szczególnym uwzględnieniem Stanów Zjednoczonych. Wokół jego przedsięwzięć koncentruje się znaczna część wareckiej działalności patriotycznej, historycznej i kulturalnej.

Tematyka propagowana przez Muzeum sprawia, że w jego salach od lat goszczą dyplomaci Stanów Zjednoczonych i wybitni przedstawiciele świata nauki, kultury i sztuki. Muzeum jest jedną z wizytówek Warki.

Jego potencjał turystyczny i znaczenie na kulturalnej mapie  południowego Mazowsza zwiększa zrealizowany w ostatnich latach projekt pn. „Rewitalizacja zespołu pałacowo – parkowego w Warce”, który współfinansowano z środków Unii Europejskiej i Powiatu Grójeckiego.