x
Publiczna Szkoła Podstawowa w Michałowie
W okresie międzywojennym w Michałowie działała 4-klasowa szkoła powszechna. Zajęcia odbywały się w domach prywatnych. 17 maja 1935 r. udano się na stację kolejową w Warce, aby oddać cześć zmarłemu marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, którego ciało przewożono pociągiem z Warszawy do Krakowa.
W 1939 r. do szkoły uczęszczało 83 uczniów. Opiekowali się nimi nauczyciele Zygmunt i Zofia Czarneccy. W czasie wojny zajęcia prowadzono w czworaku dworskim, koncentrując się na analizie oficjalnego czasopisma „Ster”. Zaraz po ustaniu działań wojennych szkołę przeniesiono z czworaka do pałacu, wybudowanego w II połowie XIX w. dla rodziny Dal Trozzo. Początkowo lekcje prowadzono na parterze, gdyż pokoje na piętrze zostały zniszczone w wyniku działań wojennych. Szkołą kierowali: pan Bugajski, Stanisław Buda, Jan Makara, Marta Lipińska, Joanna Duch i Hanna Koczapska. W 1985 r. dyrektorem został Waldemar Mitura. Podczas jednego z remontów okazało się, że pałac ma drewniany strop, który groził zawaleniem. Najpierw zdjęto pękniętą rozetę, następnie wymieniono zniszczony strop i odnowiono m.in. różycę. W holu głównym uzupełniono brakujące elementy w dziewiętnastowiecznej mozaice, a w zabytkowych salach ułożono piękny, dębowy parkiet.
Ważnym wydarzeniem w historii szkoły była wizyta prymasa Józefa Glempa. Dokonał on następującego wpisu do kroniki szkolnej: „Ambitnej szkole w Michałowie składam podziękowanie za miłe spotkanie i życzę doskonalenia młodzieży”. Od 2011 r. funkcję dyrektora pełni Dorota Pysiak. Przy szkole podstawowej działają dwa odziały przedszkolne. Obecnie pałac Dal Tronów wygląda tak, jak za dawnych czasów. Każdy może go obejrzeć i być oprowadzonym przez nauczycieli, którzy opowiadają legendy i historie związane z tym niezwykłym, tajemniczym miejscem