EN
Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego
Jesteś tutaj:  Strona główna  >  Instytucje > Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego

x

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego

Historyczno-biograficzne muzeum poświęcone polsko-amerykańskiemu Bohaterowi Kazimierzowi Pułaskiemu i polskiej emigracji do USA. Zostało otwarte w 1967 r., w miejscu, w którym niegdyś stał prawdopodobnie pałac, w którym w XVIII w. mieszkała rodzina starosty wareckiego Józefa Pułaskiego. Ekspozycja stała muzeum rozciąga się w pałacowych wnętrzach, urządzonych w duchu dawnego, polskiego dworu z końca XVIII i początku XIX w. Zgromadzono tu zestawy mebli, malarstwo, tkaniny, porcelanę, srebra, a także stare mapy, dokumenty i starodruki. Możesz poznać tu losy Kazimierza Pułaskiego (1745-1779), który wg. tradycji dzieciństwo spędził w Warce. Był jednym z najzdolniejszych przywódców konfederacji barskiej, obrońcą Jasnej Góry przed wojskami rosyjskimi, generałem wojsk amerykańskich podczas bitwy o niepodległość Ameryki, poległ pod Savannah w Stanie Georgia w USA. W kolejnych salonach można poznać zasłużonych Polaków, którzy podobnie jak Pułaski zapisali się na kartach historii Ameryki: Tadeusza Kościuszkę, Juliana Ursyna Niemcewicza, Helenę Modrzejewską czy Ignacego Jana Paderewskiego.

Od początku swojego istnienia Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego dokumentuje historię miasta Warki i regionu. 4 grudnia 2015 r. otwarto tu drugą wystawę stałą pt. „Warka — miasto dotknięte historią”.

Muzeum prowadzi działalność naukową i wydawniczą. Upowszechnia muzykę i poezję poprzez organizację koncertów, wieczorów poezji i spotkań autorskich. Tu także odbywają się lekcje muzealne, spotkania i konkursy dla dzieci i młodzieży. Rokrocznie, w październiku przed pomnikiem Kazimierza Pułaskiego obchodzony jest polski Dzień Kazimierza Pułaskiego. Na początku lipca, wspólnie ze Stowarzyszeniem W.A.R.K.A. muzeum organizuje Piknik historyczno-kulturalny VIVAT PUŁASKI z okazji Dnia Niepodległości USA.

Muzeum w Winiarach to niepowtarzalna atmosfera dawnego szlacheckiego dworu, to także wnętrza pełne pięknych przedmiotów. Niedawno odrestaurowany pałac odzyskał swój blask.

Muzeum jest instytucją kultury współprowadzoną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Powiat Grójecki.

Skip to content