EN
Warka po II wojnie światowej
Jesteś tutaj:  Strona główna  >  Historia > Najważniejsze wydarzenia historyczne > Wysiedlenie mieszkańców Warki podczas II wojny światowej – 1944 r.

x

Wysiedlenie mieszkańców Warki podczas II wojny światowej – 1944 r.

Warka po II wojnie światowej.

Warka na przestrzeni wieków wielokrotnie doświadczona była skutkami wojen. Żadna jednak nie odcisnęła na mieszkańcach tak tragicznego piętna jak II wojna światowa. Nieszczęście rozpoczęło się 1 września 1939 r., kiedy wojska niemieckie zaatakowały Polskę, a na miasto spadły pierwsze bomby. Wkrótce rozpoczęła się kilkuletnia okupacja. Skala przemocy jaka w tym okresie dotknęła ludność była trudna do wyobrażenia. Prześladowania, szykany i mordy stały się elementem dnia codziennego. Likwidacja wareckiego getta i zabicie dwunastu mieszkańców Warki podczas tzw. „krwawej niedzieli” należały do najtragiczniejszych wydarzeń z lat wojny. Niestety nie jedynych…

Kolejny dramat rozpoczął się 26 sierpnia 1944 r. Wówczas warczanie otrzymali od Niemców nakaz opuszczenia miasta i udania się na tułaczkę. Na spakowanie się dostali zaledwie godzinę. Działo się to w chwili kiedy w okolicach miasta toczyły się ciężkie zmagania bojowe na przyczółku warecko – magnuszewskim. Wiele pocisków spadało również na Warkę. Mieszkańcy Warki czuli, że opór Niemców nie potrwa już długo. Dyrektywa okupanta sprawiła, że na wyzwolenie nie mogli czekać w mieście. Musieli zostawić za sobą domostwa i dobytek. Pozostawione bez opieki domy i mieszkania były łupione, niszczone i grabione. Elementy budynków były wykorzystywane przez żołnierzy III Rzeszy do budowy w okolicy umocnień i budynków, a także na opał.

W tym samym czasie mieszkańcy Warki tułali się po wioskach powiatu grójeckiego, pomieszkiwali m. in. w stodołach i przeludnionych domach. Każdy dzień był nową walką o przetrwanie. Po ofensywie styczniowej wrócili do Warki. Ich oczom ukazał się widok przerażający. Wszędzie gruzy i rumowiska… To już nie było do samo miasto, które opuszczali. Zniszczenia były olbrzymie.

Skip to content