EN
Bitwa pod Warką 1656 r.
Jesteś tutaj:  Strona główna  >  Historia > Najważniejsze wydarzenia historyczne > Otwarcie linii kolejowej Kraków – Warszawa ze stacją w Warce – 1934 r.

x

Otwarcie linii kolejowej Kraków – Warszawa ze stacją w Warce – 1934 r.

Dokładnie 25 listopada 1934 r. przez Warkę przejechał pierwszy pociąg na nowo otwartej linii kolejowej Kraków – Warszawa. Na trasie przejazdu premierowego pociągu odbywały się liczne uroczystości. W Krakowie uczestniczył w nich Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej – Ignacy Mościcki, a w Radomiu m. in. biskup sandomierski Włodzimierz Jasiński i premier Rzeczpospolitej Polskiej – Leon Kozłowski. Warka – na miarę swoich możliwości – również świętowała. Na wareckiej stacji oprócz tłumów warczan pociąg witał starosta grójecki F. Pawłowski i burmistrz Warki – płk Józef Pączkowski. Było się z czego cieszyć!

Już w 1934 r. Wiktor Krawczyk w swojej „Kronice Warki” napisał: „Otwarta linia kolejowa stanowi dla Warki bardzo ważny czynnik rozwoju miasta”. Zasłużony warczanin miał świadomość jak ważne i wiekopomne jest to wydarzenie. Dziś, nikt sobie Warki nie wyobraża bez transportu kolejowego. Warecki świat bez kolei nie byłby taki sam.

Skip to content