x
Stowarzyszenie Warecki Klub Strzelecki
Stowarzyszenie Warecki Klub Strzelecki jest organizacją zrzeszającą strzelców sportowych, kolekcjonerów broni oraz pasjonatów militariów i strzelectwa (w 2015 r. zrzeszał ok. 250 członków). Jest największą organizacją tego typu w powiecie grójeckim, jak też w okręgu radomskim. Klub posiada kilkadziesiąt jednostek broni palnej, a sami członkowie klubu mają w swych zbiorach kilkaset różnych egzemplarzy broni.
Członkami klubu są osoby dorosłe oraz młodzież. To fachowcy z różnych dziedzin, a wszystkich łączy jedna pasja – strzelectwo. Celem stowarzyszenia jest promowanie tej pasji w różnych formach, m.in.: strzelectwa sportowego, historycznego oraz rekreacyjnego, a także „odczarowanie” panującego w społeczeństwie mitu „złej broni”. Promocja strzelectwa i bezpiecznego posługiwania się bronią sprzyja odbudowie kultury strzeleckiej w Polsce.
Uczestnictwo w życiu klubowym jest też jednym z warunków ubiegania się o pozwolenie na zakup i posiadanie broni palnej. Strzelcy sportowi z SWKS, w różnych dyscyplinach startują regularnie w zawodach w Polsce i zagranicą, zajmując czołowe lokaty. SWKS jest organizatorem otwartych zawodów sportowych, rozgrywanych z broni klubowej, dzięki czemu mogą brać w nich udział osoby nie posiadające własnej broni. Główną imprezą organizacji jest, składająca się z rozgrywanych cztery razy w roku rund – Liga Strzelecka SWKS. Jest to okazja do spotkań początkujących adeptów strzelectwa, z bardziej doświadczonymi kolegami i wspólna, sportowa rywalizacja. Kolejną coroczną imprezą jest Trójbój Harpagan, składający się z trzech konkurencji: pływania, biegu i strzelania.
Swoją ofertę SWKS kieruje także do młodzieży z wareckich szkół. Jest współorganizatorem Młodzieżowych Mistrzostw Warki w Strzelectwie Sportowym oraz Strzeleckiego Dnia Dziecka. Na uwagę zasługuje także organizowana co roku wystawa broni, która jest jedyną tego typu imprezą w okolicy i jedną z największych na Mazowszu. Na wystawie, członkowie SWKS prezentują broń z własnych kolekcji. Jest to broń historyczna (czarnoprochowa oraz z okresu II WŚ) jak i współczesna.
Głównym miejscem spotkań członków organizacji są niedzielne strzelania na wareckiej strzelnicy. To tam swoje pierwsze kroki stawiają osoby pragnące rozpocząć przygodę ze strzelectwem i zazwyczaj na jednej wizycie się nie kończy, gdyż strzelectwo szybko staje się pasją.