EN
wnętrze hali produkcyjnej przy Puławskiej w latach 1937 - 39

Jesteś tutaj:  Strona główna  >  Historia > Najważniejsze wydarzenia historyczne > Powstanie Fabryki Okuć Budowlanych „Bracia Lubert” – 1891 r.

x

Powstanie Fabryki Okuć Budowlanych „Bracia Lubert” – 1891 r.

Wnętrze hali produkcyjnej fabryki, lata 1937-39

W ostatniej dekadzie XIX wieku bracia Józef i Władysław Lubert założyli w Warce fabrykę, która przez kolejne dziesięciolecia stała się chlubą nie tylko ich rodziny, ale i całego miasta. Bracia byli ślusarzami. Fachu nauczyli się w Zakładach Lilpopa w Warszawie. Rzemiosła nie wybrali przypadkowo – ich ojciec był ślusarzem prowadzącym warsztat w Warce. W swojej fabryce produkowali klamki, klucze, zasuwy, zatrzaski, zawiasy. Firma dynamicznie się rozwijała, wzrastało zatrudnienie. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości nadpilicki gród nazywano nawet miastem ślusarzy. Produkty wareckiej fabryki cenione były nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Wysoki popyt na wareckie okucia budowlane doprowadził do rozbudowy firmy. Tuż przed II wojną światową otworzono nową halę fabryczną. Istnienie Fabryki Okuć Budowlanych zakończyła nowa rzeczywistość polityczna jaka stała się udziałem Polski po 1945 r. Firmę upaństwowiono i przeorganizowano w – dziś już nieistniejącą – Fabrykę Urządzeń Mechanicznych, której produkty – tak jak poprzedniczki – słynęły z wysokiej jakości.

W Fabryce Lubertów oraz w Fabryce Urządzeń Mechanicznych pracowały kolejne pokolenia warczan. Do dziś oba te przedsiębiorstwa wspominane są przez mieszkańców z sentymentem i… tęsknotą. Wokół fabryk toczyło się nie tylko życie zawodowe, ale i społeczne.

Skip to content