EN
Ks. Marceli Ciemniewski
Jesteś tutaj:  Strona główna  >  Historia > Postacie historyczne > Ks. Marceli Ciemniewski

x

Ks. Marceli Ciemniewski

Ks. Marceli Ciemniewski

proboszcz warecki, historyk, publicysta, społecznik

 

Urodził się w 1862 r. w rodzinie szlacheckiej herbu Prawdzic, jako syn Eugeniusza, znanego i cenionego w Warszawie nauczyciela języków obcych i starożytnika. Kształcił się w seminarium duchownym. W latach 1885-1896 pracował jako kapelan i nauczyciel religii w zakładzie poprawczym w Studzieńcu koło Mszczonowa. W 1897 r. został proboszczem w Warce, gdzie na początku XX w. przeprowadził restaurację kościoła pw. św. Mikołaja Biskupa. W historii grodu nad Pilicą zapisał się przede wszystkim jako autor monografii Dzieje miasta Warki (1925) oraz wydawca lokalnej gazety „Gawędy Wieczorne” (1924-1926), stanowiącej oręż do walki z przywarami ówczesnego społeczeństwa: bandytyzmem, złodziejstwem i przede wszystkim pijaństwem. Swoje artykuły podpisywał pseudonimami: Marcin Gderała, Bartłomiej Nochal.

Publikował również w „Przeglądzie Katolickim”, gdzie dał się poznać jako krytyk idei socjalistycznej i ruchu ludowego (zwłaszcza jego radykalnego odłamu – tzw. zaraniarzy) oraz zagorzały obrońca Kościoła katolickiego. Na terenie Warki działał także na polu oświaty i czytelnictwa, niósł pomoc potrzebującym podczas I wojny światowej.

Zmarł w Warce w 1927 r., pochowany został na miejscowym cmentarzu parafialnym. Jego postać przypomniano w latach 2012-2013, w związku z obchodami 150. rocznicy urodzin.

Skip to content