x
Klub Żołnierzy Rezerwy LOK im Piotra Wysockiego
Pierwsze zebranie Klubu Oficerów Rezerwy odbyło się 29 listopada 1973 r. Na patrona organizacji wybrano wówczas Piotra Wysockiego. Celem KOR było „utrzymanie i podnoszenie gotowości obronnej rezerwistów”, poprzez prowadzenie szkoleń teoretycznych i praktycznych.
Pierwszy zarząd Klubu stanowili:
kpt. rez. Kossakowski Dariusz- przewodniczący
ppor. rez. Węgiełek Andrzej – V-ce przewodniczący
por. rez. Sieradzan Kazimierz – Sekretarz
ppor. rez. Czarnecki Andrzej – Skarbnik
por. rez. Falińska Krystyna – członek
ppor. rez. Gwardys Władysław – członek
ppor. rez. Zalewski Henryk – członek
Zajęcia teoretyczne odbywały się w Sali Rzemiosła lub Sali OSP, zaś zajęcia praktyczne na strzelnicy LOK na Winiarach.
Patronat nad wareckim KOR-em w 1974 r. objęła Jednostka Wojskowa w Górze Kalwarii. W tym samym roku powstał Oddział Podoficerski. Dużym zainteresowaniem cieszyły się szkolenia ogniowe- strzelanie z różnych rodzajów broni czy rzuty granatem.
W 1974r. wybudowano własną strzelnicę obok stadionu sportowego. W 1978 r. nastąpiło uroczyste otwarcie strzelnicy sportowej. W wydarzeniu uczestniczyło dziewięciu generałów, władze miasta oraz liczni goście. W późniejszym okresie przy strzelnicy powstał Pawilon KOR oraz kryta hala strzelecka.
W Klubie działało 7 sekcji:
– Strzelecka
– Wodna (z Klubem Kajakowym Korek)
– Młodzieżowa
– Łączności
– Rodzina w Klubie
– Brydż Sportowy Par
– Gospodarcza
W klubie organizowano różnego rodzaju imprezy, gromadzono środki finansowe, które przeznaczano m.in. na zakup wyposażenia lub wsparcie inicjatyw podejmowanych na terenie miasta. Członkowie KOR uczestniczyli w pracach społecznych, dbali o zabezpieczenie mogił żołnierzy LWP poległych na Przyczółku Warecko- Magnuszewskim, doprowadzili do ustawienia obelisku „1939 – wrzesień – 1989” przy ul. Polnej oraz pomnika „Armata Bema” przy strzelnicy. Rezerwiści uczestniczyli też w licznych zawodach strzeleckich, obronnych i łączności, brali udział w podróżach turystyczno – historycznych i spływach kajakowych. W związku z postacią swojego patrona, co roku KOR-LOK organizował obchody „Nocy Listopadowej” z udziałem lokalnej społeczności oraz przedstawicieli Wyższych Szkół Oficerskich z całego kraju. W 150 rocznicę wybuchu Powstania Listopadowego klub otrzymał sztandar.
Po 2003 r. Klub Oficerów Rezerwy przekształcono w Klub Żołnierzy Rezerwy, w którym pozostały trzy sekcje:
– Gospodarcza
– Strzelecka
– Rodzina w Klubie