Dworek na Długiej
Jesteś tutaj:  Strona główna  >  Historia > Zabytki > Dworek na Długiej

Dworek na Długiej

Dworek przy ul. Długiej 5 w Warce został wybudowany w I poł. XIX wieku. Jest przykładem architektury małomiasteczkowej tego okresu. Był jednym z niewielu budynków ocalałych, chociaż bardzo zniszczonych w wyniku działań II wojny światowej. Po wojnie służył jako schronienie dla bezdomnych, jadłodajnia.

Został uznany za zabytek decyzją nr 1174 Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Warszawie z dnia 22.05.1975 r. W 1983 r. na wniosek Konserwatora Zabytków w Radomiu dokonano wywłaszczenia terenu i przyjęcia obiektu na własność Państwa (Urząd Miasta i Gminy Warka). Budynkiem zainteresowała się dyrekcja Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce.

14.XI.1984 r. Skarb Państwa reprezentowany przez pracowników Urzędu Miasta i Gminy Warka przekazał Dworek wraz z przyległym terenem na rzecz Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce w celu zorganizowania w nim Muzeum Historii Warki. Dworek został gruntownie odremontowany, a w 1987 r. otwarto w nim odział Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego, nazywając go Muzeum Historii Warki. W pięciu salach wystawowych wyeksponowano historię miasta i okolic. Z roku na rok środki na utrzymanie tego dodatkowego oddziału ubożały. 1 stycznia 1999 r. w wyniku nowego podziału administracyjnego Państwa instytucje kultury przeszły pod samorządy lokalne.

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce przeszło pod Powiat Grójecki. W wyniku braku środków na utrzymanie oddziału, Powiat Grójecki przekazał w marcu 2005 r. budynek i teren na własność Miasta i Gminy Warka w celu stworzenia w nim miejskiej instytucji kultury. Gminną instytucję kultury „Dworek na Długiej” utworzono w 2006 roku.