EN
Portret Stefana Czarnieckiego, A. Lesser, wg B. Matthissena, poł XIX w., wł. Muzeum Narodowe w Warszawie.
Jesteś tutaj:  Strona główna  >  Historia > Postacie historyczne > Stefan Czarniecki

x

Stefan Czarniecki

Portret Stefana Czarnieckiego, A. Lesser, wg B. Matthissena, poł XIX w., wł. Muzeum Narodowe w Warszawie.

dowódca wojskowy, bohater wojny ze Szwedami

 

Urodził się w 1599 r. w Czarncy koło Włoszczowy, w rodzinie szlacheckiej herbu Łodzia. Karierę wojskową rozpoczynał w szeregach oddziału jazdy polskiej, zwanego lisowczykami. Uczestnik m. in. wojny ze Szwecją (1626 – 1629), kampanii smoleńskiej (1633 – 1634) oraz walk z Tatarami (1644 – 1645); wiele doświadczeń bojowych zebrał w czasie powstania Chmielnickiego, kiedy to m. in. wziął udział w bitwie pod Beresteczkiem i kierował samodzielną wyprawą na Ukrainę.

Największą sławą okrył się w latach 1655 – 1660, czyli podczas: „potopu” szwedzkiego. Wierny wobec króla Jana Kazimierza, prowadził wojnę podjazdową, nieustannie nękając wojsko szwedzkie niespodziewanymi atakami. 7 kwietnia 1656 r. zwyciężył Szwedów pod Warką. Do historii polskiego oręża przeszła także wyprawa do Danii, którą poprowadził w 1658 r. Zmarł w 1665 r. na skutek komplikacji po postrzale otrzymanym w czasie tłumienia buntów kozackich na Ukrainie. Zaledwie miesiąc przed śmiercią otrzymał od króla buławę hetmana polnego konnego. Został pochowany w kościółku w rodzinnej Czarncy.

Warka o nim pamięta. W 1956 r. miasto uroczyście świętowało 300. rocznicę bitwy, a rynek nazwano imieniem Stefania Czarnieckiego. Most na Pilicy otwarty i poświęcony po modernizacji 24 sierpnia 2001r., otrzymał imię Hetmana Stefana Czarnieckiego. W 2003 r., w 357. rocznicę bitwy pod Warką, na wareckim rynku stanął pomnik konny, wykonany według projektu Tomasza Górnickiego – artysty rzeźbiarza, absolwenta Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, mieszkańca gminy Warka. Czarniecki jest również patronem szkół podstawowych w Ostrołęce i Rozniszewie.

Skip to content