EN
Dr płk Dariusz Kossakowski
Jesteś tutaj:  Strona główna  >  Ludzie > Znane postacie > Dr płk Dariusz Kossakowski

x

Dr płk Dariusz Kossakowski

Dr płk Dariusz Kossakowski

Lekarz, założyciel i wieloletni Prezes KŻR LOK Warka, Honorowy Obywatel Warki, miłośnik historii. Urodził się 1.03.1928 r. w Janowie Lubelskim. Szkołę Podstawową ukończył w 1939 r. Modliborzycach, a maturę zdał w Lublinie. W 1947 r. rozpoczął studia na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1952 r. pracował w Szpitalu Miejskim w Warszawie, a w 1955 r. zdobył specjalizację pediatry. W latach 1955-56 kierował Ośrodkiem Zdrowia w Modliborzycach. Pod koniec roku 1956 wyjechał do Warszawy, gdzie rozpoczął pracę w Przychodni Dziecięcej przy ul. Madalińskiego oraz w Pogotowiu Ratunkowym. W 1959 r. został oddelegowany do 106. Wojskowego Szpitala Garnizonowego w Gliwicach, gdzie pracował na stanowisku ordynatora Oddziału Noworodkowo-Dziecięcego. W latach 1962-63 pracował w Stalowej Woli. 1 września 1963 r. rozpoczął pracę w Warce w przychodni dziecięcej oraz Podstacji Pogotowia Ratunkowego. Pracował tu do emerytury, do 1994 r. Będąc na emeryturze nadal pracował w Pogotowiu Ratunkowym do 2002 r. Wypadek samochodowy przerwał jego pracę zawodową, która dawała mu tak wiele satysfakcji.

Od zawsze był społecznikiem. Aktywnie działał w harcerstwie, pomagał Caritas i PCK. W Warce prowadził wykłady na tematy medyczne. Przez siedem kadencji był Radnym Rady Miejskiej w Warce, pracował w Komisji Zdrowia, Oświaty i Kultury. Od 1973 r. kierował pracami Klubu Oficerów Rezerwy LOK im. Piotra Wysockiego w Warce. Przez 30 lat był Prezesem organizacji, a następnie Prezesem Honorowym.

Za swoją pracę społeczną otrzymał dziesiątki odznaczeń, nagród, wyróżnień, dyplomów. W 2003 roku został Honorowym Obywatelem Warki, w 2007 r. otrzymał medal „Zasłużony dla Powiatu Grójeckiego”. W 2012 r. otrzymał złoty medal „Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej”. W 2013 r., podczas uroczystości 40-lecia KŻR LOK Warka, w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego otrzymał nominację Ministra Obrony Narodowej na stopień pułkownika Rezerwy Wojska Polskiego w stanie spoczynku. Zmarł 8 czerwca 2015 r. Spoczywa na cmentarzu w Warce.

Zawsze pracował z wielkim oddaniem dla ludzi, zarówno jako lekarz i jako społecznik. Pokochał Warkę jak swoje rodzinne miasto. Cieszył się jej sukcesami, martwił problemami. Regionalista, społecznik, wspaniały człowiek, LEGENDA WARKI.

Skip to content