Teatr „Cioci Oli"
Jesteś tutaj:  Strona główna  >  Kultura > Teatr „Cioci Oli”

Teatr „Cioci Oli”

Teatr „Cioci Oli”, lata 50-te.

Zakładowy zespół teatralny działający na przestrzeni lat 50-70. XX w., na terenie Mazowieckiej Wytwórni Win w Warce. Założony przez reżyserkę-amatorkę i społeczniczkę – Aleksandrę Lewandowską, pracownicę winiarni.

Aleksandra Lewandowska – kobieta dwóch pasji: kultury i sportu. Jeszcze przed wojną zorganizowała w Warce klub sportowy z sekcją piłki nożnej, klub pływacki, kajakowy i lodowisko. Po wojnie podjęła pracę w Mazowieckiej Wytwórni Win, w dziale socjalno-kulturalnym. Ukończyła w Łodzi kurs dla teatralnych reżyserów – amatorów. Zdolności nabyte wykorzystała w organizacji zakładowego zespołu teatralnego. W zajęciach uczestniczyło ponad 200 osób, w tym dzieci i młodzież.

Życie kulturalne Warki w dużej mierze skupiało się wówczas w zakładowym baraku dostępnym dla wszystkich mieszkańców Warki. Na trwałe w pamięci mieszkańców zapisały się inscenizacje teatralne (m.in. komedii A. Fredry), montaże poetycko — muzyczne, bale kostiumowe. Aleksandra Lewandowska zmarła 4 marca 1992 roku w Nowym Sączu.