x
KALENDARIUM
OKRES PO 1945 r.
1945
Powstało w Warce gimnazjum, rok później zostało przeniesione do pałacu w Winiarach. W 1950 r. szkołę przekształcono w Liceum Ogólnokształcące. Dyrektorem został Stanisław Marciniak.
1946
Warka powoli dźwigała się ze zniszczeń wojennych, które objęły prawie 90 procent miasta. W sierpniu do miasta przybyła Podkomisja ONZ dla spraw Odbudowy Gospodarczej Terenów Zniszczonych. Kongregacja studentek amerykańskich wystąpiła do Ministerstwa Odbudowy z deklaracją odbudowania Warki jako rodzinnego miasta Kazimierza Pułaskiego.
Upaństwowiono Fabrykę Okuć Budowlanych „Bracia Lubert” i przeorganizowano w Fabrykę Obrabiarek i Narzędzi Warka, jej dyrektorem został Jerzy Lubert, syn założyciela fabryki – Władysława. W 1948 roku zakład otrzymał nazwę Fabryka Urządzeń Mechanicznych (FUM).
1947
19 stycznia powstała Publiczna Biblioteka Miejska. Przejęła uratowany przez KS Pilica księgozbiór liczący 300 szt. , który ocalał z zawieruchy wojennej. W 1950 roku posiadała już 1361 woluminów, z biblioteki korzystało 130 czytelników.
Powstał warecki Oddział Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego. 2 września odbyło się zebranie organizacyjne Oddziału Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego w Warce, obecni byli przedstawiciele samorządu, wszystkich stronnictw politycznych, organizacji społecznych i gospodarczych – wpisani zostali do grona pierwszych 24 członków PTK. Przewodniczącym Zarządu został Ryszard Skoryna. W 1950 PTK zostało przekształcone w PTTK, od 1951 r. prezesem był Wiktor Krawczyk
27.05 Centralny Zarząd Państwowego Przemysłu Fermentacyjnego w miejscu dawnego browaru rozpoczął budowę Państwowego Zakładu Przetwórstwa Owocowego „Winiary”, od 1952 r. Mazowieckiej Wytwórni Win, a od 1991 r. Warwin SA.
W dniach 21 -22.08 Warkę wizytował J. Em. Ks. Kardynał August Hlond. Przywitanie dostojnika miało miejsce na Rynku. W spotkaniu udział wzięli mieszkańcy, przedstawiciele władz, organizacji i wojska. W swoim przemówieniu Ks. Kardynał podziękował za serdeczne przyjęcie i życzył miastu szybkiej odbudowy.
1956
7 października odbyło się pierwsze winobranie zorganizowane przez Mazowiecką Wytwórnię Win. Impreza odbywała się cyklicznie przez trzy lata 1956 – 1958 jesienią, po zakończeniu zbiorów. Organizacją zajmowała się Aleksandra Lewandowska. Impreza znana była także pod innymi nazwami: Święto Winobrania, Dni Winobrania, Gody Winobrania.
1965
22 maja odbyła się uroczystość otwarcia Szkoły Podstawowej nr 2 im. Kazimierza Pułaskiego. Miejski Komitet Budowy Szkoły został powołany już w 1959. Cztery lata później wbudowano akt erekcyjny. Szkoła miała być pomnikiem 1000 – lecia państwa Polskiego. Na liście „Tysiąca szkół na tysiąclecie Państwa Polskiego” otrzymała numer 900. Z inicjatywy Rady Pedagogicznej i Komitetu Rodzicielskiego, Kuratorium Okręgu Szkolnego Warszawskiego zatwierdziło imię Kazimierza Pułaskiego jako patrona szkoły.
14.09 powstało Towarzystwo Miłośników Miasta Warki imienia Kazimierza Pułaskiego. Przewodniczącym Zarządu został Olgierd Puciata. Założycielami TMMW byli: Zdzisław Pilski, Hanna Sęk, Tadeusz Kulawik, Władysław Janus, Leon Nawrocki, Aleksander Gajewski. Pierwsza siedziba TMMW mieściła się przy Klubie Książki i Prasy przy FUM.
1967
Z inicjatywy organizacji polonijnych, kręgów rządowych oraz społeczności lokalnej rozpoczęło działalność Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego poświęcone bohaterowi Polski i Stanów Zjednoczonych Ameryki oraz innym zasłużonym przedstawicielom Polonii amerykańskiej. Muzeum od początku swego istnienia pielęgnuje również lokalną historię będąc wierne spuściźnie pozostawionej przez powołane w latach 50. XX w. Muzeum Regionalne PTTK.
1970
Powołano do życia Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury, który mieścił się początkowo w budynku straży pożarnej.
1974
28 kwietnia Warka wzięła udział w III edycji Telewizyjnego Banku Miast. Rywalem był Brzozów. Z niewielką przewagą zwyciężył Brzozów, ale od tego wydarzenia rozpoczął się proces ożywienia życia społecznego i kulturalnego miasta.
1975
Powstały Zakłady Piwowarskie w Warce, które do dzisiaj jako Browar WARKA – choć po wielu zmianach organizacyjnych – rozsławiają nadpilicki gród w całej Polsce.
1979
13 października przy Muzeum odsłonięto pomnik Kazimierza Pułaskiego. Ceremonia odbyła się w 200. rocznicę śmierci Bohatera Dwóch Narodów. Autorem projektu był rzeźbiarz Kazimierz Danilewicz. Wydarzenie zgromadziło ponad dwutysięczną publiczność, w tym gości amerykańskich, wojsko, harcerzy. Odsłonięcia dokonał Minister Janusz Wieczorek. Do dziś jest to jedyny w Polsce całopostaciowy pomnik Kazimierza Pułaskiego.
1993
Odbyła się uroczystość otwarcia Ośrodka Kultury, Sportu i Wypoczynku w Warce. Budowa obiektu trwała w latach 1984 – 1993. Od 2007 działa jako Centrum Sportu i Rekreacji.
2000
20 czerwca oddano do użytku kryty basen Olimpic, działający w strukturach Centrum Sportu i Rekreacji w Warce.
2003
7 maja powstało Stowarzyszenie W.A.R.K.A. Jego misją jest pobudzanie aktywności mieszkańców i promocja powiatu grójeckiego. Drogowskazem działania Stowarzyszenia są: Wizja Aktywność Rozrywka Kultura Alternatywa.
2005
3 lipca, z inicjatywy Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego i Stowarzyszenia W.A.R.K.A. odbył się I Piknik historyczno-kulturalny Vivat Pułaski. Wydarzenie plenerowe z Paradą Pułaskiego przez miasto i piknikiem na terenie zabytkowego parku w Winiarach wprowadzono do kalendarza wydarzeń promujących miasto, postać Kazimierza Pułaskiego i lokalne dziedzictwo.
2006 – 2008
Zrewitalizowany został Rynek – Plac Stefana Czarnieckiego. Wymieniona została infrastruktura podziemna, linie energetyczne zostały ułożone w ziemi, wymieniono rury gazowe i kanalizację burzową. Położono nową nawierzchnię – kolorową kostkę, klinkier, kostkę bazaltową. Wyremontowany został ratusz oraz strażnica OSP. Wokół placu zmieniono organizację ruchu kołowego.
2007
29 listopada na skwerze przy Dworku na Długiej odsłonięto pomnik Piotra Wysockiego, w 150. rocznicę powrotu Wysockiego z zesłania na Syberię do Warki i 177. rocznicę wybuchu powstania listopadowego. Inicjatorami wzniesienia monumentu byli Maria i Andrzej Gutowie, autorem rzeźbiarz Andrzej Berner. Odsłonięcie pomnika poprzedziła Msza św., w której uczestniczył Kardynał Józef Glemp.
2008 – 2015
Realizacja projektu współfinansowanego przez UE „Rewitalizacja zespołu pałacowo-parkowego w Warce”. W ramach inwestycji przeprowadzono generalny remont pałacu w Winiarach, zrewitalizowano zabytkowy park, wybudowano nowoczesne Centrum Edukacyjno-Muzealne, a zbiory Muzeum poddano konserwacji i zdigitalizowano. Zespół pałacowo-parkowy w Warce stał się jednym z najpiękniejszych obiektów południowego Mazowsza.
2012
Warka wraz z ośrodkiem jeździecko-hotelarskim Sielanka nad Pilicą, znalazła się w elitarnym gronie 21 miast – centrów pobytowych dla finalistów Turnieju UEFA EURO 2012, gościła drużynę Chorwacji. 5 czerwca odbył się oficjalny trening otwarty dla mieszkańców Warki.
2013
7 kwietnia w 357. rocznicę Bitwy pod Warką, na wareckim rynku został odsłonięty pomnik konny hetmana Stefana Czarnieckiego. Pomnik został zaprojektowany i wykonany przez artystę rzeźbiarza Tomasza Górnickiego pod patronatem artystycznym prof. Antoniego Janusza Pastwy, odlany z brązu w Odlewni Artystycznej w Niwach Ostrołęckich pod Warką.
2016
10 września został otwarty kompleks lekkoatletyczny przy stadionie miejskim w Warce. W jego skład wchodzą: 2 boiska piłkarskie, 2 bieżnie, skocznie, rzutnia. Sportowcy mają do dyspozycji szatnie i zaplecze sanitarne. Dla kibiców przygotowano trybuny i miejsca parkingowe. Projekt powstał w ramach „Programu rozwoju infrastruktury lekkoatletycznej” Ministerstwa Sportu i Turystyki.
2018
20 maja Arcybiskup Metropolita Warszawski Ksiądz Kazimierz Kardynał Nycz dokonał koronacji Obrazu Matki Bożej Szkaplerznej w Warce. Koronacja dzieła, datowanego na pocz. XVII w. była zwieńczeniem prawie 400 – letniego kultu wareckiego wizerunku Matki Bożej, zapoczątkowanego przez przybyłych do Warki oo. franciszkanów.
2019 – 2021
Rozpoczęła się przebudowa linii kolejowej Warka – Radom i mostu kolejowego na tej linii. Obejmuje ona budowę wiaduktu drogowego nad torowiskiem, nowego przystanku Warka – miasto oraz rozbudowę mostu kolejowego o kolejne przęsła dla drugiego toru.